Príručka na prípravu snímok

Sprievodca prípravou fotiek

Zákazníkom, ktorí nemajú skúsenosti s úpravou fotiek, ponúkame automatickú úpravu fotiek. Táto možnosť nám umožňuje zabezpečiť optimálne spracovanie každej fotografie, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok.

Zákazníkom, ktorí uprednostňujú vlastnú úpravu fotiek (napr. v programe Photoshop alebo Lightroom) alebo ktorí už majú s úpravou fotiek určité skúsenosti, ponúkame tipy a triky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý výsledok.

Okrem nasledujúcich tipov odporúčame aj našu ukážkovú sadu, ktorá obsahuje všetky dostupné materiály a povrchové úpravy.

Pri príprave fotiek by ste mali zohľadniť nasledujúce body:

  • Správa farieb
  • Farebný priestor
  • Jas a kontrast
  • Rozlíšenie/rozmery
  • Ostrosť
  • Profily ICC
  • Formát súboru

Správa farieb

Na správne posúdenie farieb je dôležité správne nastavenie osvetlenia aj monitora. Všetko, čo potrebujete vedieť o správe farieb, nájdete tu.

Farebný priestor

Je dôležité, aby boli do fotografií vložené správne farebné profily a aby boli dodané v RGB. Uviedli sme zoznam farebných profilov, ktoré akceptujeme.

Optimálny jas a kontrast fotografií

Pred vytvorením fotky skontrolujte, či sú hodnoty kontrastu a jasu správne. Upozorňujeme, že fotky na monitore sú podsvietené a fotografický produkt nie je, takže môže nastať mierny rozdiel v jase. Ak monitor nie je správne kalibrovaný, fotka sa môže javiť príliš jasná alebo príliš tmavá.

Odporúčame skontrolovať tonálne hodnoty na fotke. Pomocou funkcie Tone Correction (Korekcia tónov) môžete určiť, či je jas prítomný vo všetkých oblastiach fotografie.

Ak chýbajú svetlá alebo tiene, výrobok bude neskôr vyzerať matne a nedostatočne kontrastne. Tu je príklad, kde chýbajú svetlá alebo tiene. V týchto prípadoch odporúčame obrázky prepracovať.

Fotka s chýbajúcimi svetlami a fotka so slabými svetlami

Fotka je všeobecne príliš tmavá a chýbajú jej svetlá: Tonálne hodnoty sú zachované len v stredných a nízkych tónoch a fotka sa javí ako veľmi tmavá a málo kontrastná.

Fotka, ktorá je príliš tmavá

Na dosiahnutie najlepších výsledkov by mali byť tonálne hodnoty dobre rozložené a prítomné vo všetkých oblastiach:

Fotka s dobrými tonálnymi hodnotami

Rozlíšenie/rozmery

Fotografie by mali mať správne výrobné rozlíšenie. Tieto informácie nájdete pri každom výrobku v profesionálnej oblasti. Uistite sa, že rozmery a rozlíšenie sú správne.

Existujú dve hlavné možnosti. Buď môžete manuálne zmeniť veľkosť obrázkov vo svojich programoch, pričom v takom prípade odporúčame obrázky doostriť, alebo môžete obrázok odoslať v existujúcom rozlíšení a my sa o tento proces postaráme.

Doostrenie

Na doostrenie obrázkov existuje niekoľko nástrojov a možností. Ak sa chystáte zväčšiť veľkosť obrázkov, odporúčame vám ich doostriť. Dbajte však na to, aby obrázky neboli príliš ostré, inak hrozí riziko vzniku moiré pri výrobe.

Lightroom: Ostrosť fotografií môžete upraviť počas ich vytvárania. Pri exporte obrázkov je k dispozícii možnosť s názvom Output Sharpness (Výstupná ostrosť). Túto možnosť by ste mali zrušiť, ak už bola nastavená ostrosť.

Preostrenie (Moiré)

Moiré môže byť spôsobené nadmerným ostrením obrázka alebo prekrývaním rôznych poltónových obrazoviek. Moiré môže vzniknúť pri fotografovaní, skenovaní, retušovaní alebo vyvolaní/tlači obrázka.

Moiré možno vidieť ako silný šum, keď sa obrázok prezerá pri veľkom zväčšení (aspoň 100 %). V prípade fotografického produktu na fotografickom papieri používame pixelový obrazový procesor, ktorý reprodukuje jednotlivé pixely veľmi ostro, takže všetky detaily obrazu sú zreteľné a tento efekt sa môže počas výroby ešte zosilniť.

Detailný záber efektu moiré

Ako sa vyhnúť moiré

Na zníženie alebo odstránenie tohto efektu odporúčame rozostriť obraz v postihnutých miestach.

V postihnutých miestach vykonajte selektívny výber alebo masku. Potom použite napríklad filter Gaussovho rozostrenia v programe Photoshop. Žiaľ, nemôžeme vám poskytnúť všeobecný návod na nastavenie, pretože to úplne závisí od vášho obrázka, veľkosti obrázka a sily moiré. Po rozmazaní by mal mať obrázok pri veľkom zväčšení (zväčšujte, kým neuvidíte jednotlivé pixely) homogénny povrch.

Rozmazanie efektu moiré

Profily ICC pre Soft proof - Ako bude vyzerať moja fotka?

Po spracovaní fotografie  je možné simulovať konečný vytlačený výsledok pomocou soft proofingu. Na tento účel poskytujeme naše profily ICC.

Formát súboru - aký je ten správny?

Nakoniec budete musieť fotku uložiť, aby ste nám ju mohli poslať. Tu je prehľad formátov súborov, ktoré akceptujeme.

Automatické vylepšenie fotky - áno alebo nie?

Ak ste si fotky upravili sami, vypnite automatické vylepšenie počas procesu objednávky. Uistite sa tiež, že je automatické vylepšenie vypnuté pri odosielaní fotografií. Ak je vylepšenie obrazu vypnuté, nebudeme na vašich fotografiách vykonávať žiadne zmeny.

 

Vaše jazykové nastavenie sa nezhoduje s jazykom tejto webovej stránky. Vyberte si prosím:

Vaše jazykové nastavenie sa nezhoduje s jazykom tejto webovej stránky. Vyberte si prosím: